Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti, genel ve kısa tanımıyla dişlerdeki diziliş ve kapanış bozukluklarını düzelten bir bilim dalıdır. Ortodonti kelimesi, Latince kökenli bir kelime olup, orto; düzgün, donto; diş anlamına gelen kelimelerin birleşmesinden oluşur. Bazı ülkelerde, bu bilime çene ortopedisi adı da verilmektedir.

Dişhekimliğinin bir uzmanlık dalı olan ortodonti, dişler, çeneler ve yüzü, normal yapı ve gelişimleri ile anomalileri ve anomalilerinin tedavileri yönünden ele alan bir bilim dalıdır. Ortodontik tedaviler, hem estetik hem de sağlık açısından önemli iyileştirmeler sağlar.

Günümüzde ortodontik tedavi her yaş grubuna hizmet eder. Son yıllarda yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, tüm dünyada koruyucu dişhekimliğinin önem kazanması, insanları bu konuda bilinçlendirmiş ve diş çürüğü vakalarında gözle görülür bir azalma meydana gelmiştir, buna bağlı olarak da kalıtım, gelişim yetersizlikleri, çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, uzun süre yalancı meme ve biberon kullanma, dudak ısırma) gibi faktörler sebebiyle oluşan rahatsızlıklar sonucu ortodontiye duyulan ilgi de artmıştır.